Oprava trhlin a otvorů ve zdi

Při odstraňování starých pruhů tapet se často ukáže poškození stěny – jemné nebo hlubší trhliny a otvory např. po hmoždinkách. Dříve než-li budete stěnu nově natírat nebo tapetovat, měli by jste tyto vady na kráse odstranit.

 Oprava malých trhlin

Odstraňte napřed omítkový prach a volné částečky ze stěny a z trhlin nebo otvorů po hmoždince. Tato práce se Vám nejlépe podaří za pomocí vysavače nebo smetáčku.

Pro zajištění dokonalé přilnavosti stěrkové hmoty je třeba napenetrovat vnitřní plochy prasklin, postačí nám obyčejná voda, kterou naneseme štětcem do otvoru. Necháme vsáknout do zdiva a můžeme špachtlí nanést sádru nebo malířskou stěrku. Výhoda stěrky je ta, že je již nachystaná v aplikační konzistenci a nemusíte připravovat směs jako u sádry.

Po zaschnutí lze dotyčné místo přebrousit brusnou mřížkou na zdivo. Potom můžete zeď tapetovat nebo nanášet barvu. Počítejme s tím, že opravené místo může mít větší spotřebu barvy. Je to závislé na velikosti praskliny a nánosu stěrky.

Pro dokonalé zakrytí opravy barvou lze použít akrylátovou penetraci pod barvu

 

Jak na prasklé spáry ve zdivu? Je tu nějaké řešení?

Praskliny v interiéru – na praskliny ve zdivu použijeme Akrylový tmel. Je to většinou bílý, elastický a přetíratelný tmel v tubě. Po nanesení na zdivo lze snadno přetřít barvou. Akrylový tmel má vysokou přilnavost ke stavebním materiálům – dřevo, kov, zdivo, beton a tvrzené PVC.

Praskliny na fasádě – praskliny a menší otvory lze zaplnit Akrylovým štukovým tmelem, který vytvoří štukový efekt. Využití najde nejen na fasádě, ale i tam kde je tento efekt žádaný. Obsahuje bílý křemičitý písek. Vhodné například i na spárování mezi oknem a zdivem, schodiště. Přilnavost k betonu, polystyrénu i omítce.