Fládrování - imitace dřeva

JAK FLÁDROVAT - IMITACE DŘEVA

 

Příprava podkladové plochy:

Pokud je podkladová plocha opatřená lakem, musí být lak odstraněn. Ostatní nátěry stačí zdrsnit, přebrousit ( smirkové plátno č. 100).

Příprava podkladové barvy:

Jako podkladový nátěr doporučuji  barvu (Ekokryl) bílá matná, kterou můžeme natónovat jakoukoli tónovací barvou vodou ředitelnou – tónujeme vždy do nejsvětlejšího tónu kresby. Takto připravenou barvu naneseme na podkladovou plochu ( stříkáním, štětcem, houbičkou). Při nanášení štětcem nebo houbičkou barvu roztíráme vždy po směru předpokládané kresby.

Příprava fládrovací barvy:

Na fládrování doporučuji zakoupit originální fládrovací barvy v připravený odstínech, které se dají mezi sebou i míchat nebo si ji můžete vytvořit takto: (HET color 0100 + plavená křída v poměru 1:1 + jakákoli vodou ředitelná tónovací barva, kterou jsme použili při tónování podkladového nátěru) – vytvořte kašovitou směs, pro ředění se použije pivo jako klížidlo. Čím bude fládrovací barva řidší,  tím bude výsledná kresba kontrastnější a naopak hustší barva obraz změkčí .

Nanášení fládrovací barvy:

Fládrovací barvu nanášíme vždy po směru předpokládáné kresby a to štětcem nebo houbičkou. Plochu natřeme jen tak velkou, kterou stačíme s válečkem setřít před zaschnutím. Velké plochy natíráme v pruzích a postupně je fládrovacími pomůckami stíráme.

Lakování:

Doporučuji lak - u Vámi připravené fládrovací barvy z HET coloru  vodouředitelný lak (pololesk,lesk) – u originální fládrovací barvy - např.lak syntetický  nebo jakýkoli ředidlový lak - při nanášení štětcem nebo houbičkou vždy roztíráme ve směru kresby. První nátěr provádějte vždy řídkým lakem (trenkem). Silnější vrstva laku nám zajišťuje větší odolnost proti otěru.

Práce s válečkem:

Na předem připravenou rovnou plochu naneste fládrovací barvu (odstavec příprava fládrovací barvy) a to štětcem nebo houbičkou. Silnější vrstva barvy vytvoří větší plastičnost (vhodné pro obložení, dveře, skříně), slabší vrstva barvy je vhodná pro kuchyňské linky a tam, kde dochází k častému otírání. Při fládrování malých ploch držíme fládrovací váleček za madla oběma rukama, při fládrování větších ploch (dveře, skříně a pod.) zasuneme váleček do fládrovací vidlice. Je více typů fládrovacích vidlic.

Nastavení válečku:

Šířka kresby je závislá na poloze středu válečku (nejmenší kružnice) k fládrovací podložce. Čím blíže bude střed válečku k podložce, tím tím bude kresba užší a naopak, čím bude střed dále od podložky, tím bude kresba širší. Váleček kreslí po celém obvodě, kromě středu a spoje. Doporučuji vždy vyzkoušet na pomocné ploše.

Vytvoření fládru:

Jestliže máme natřenou plochu fládrovací barvou a váleček nastavený, přitiskneme váleček na plochu a plynulým posouváním a pootáčením válečku barvu stíráme. Při rychlejším pootáčení válečkem bude kresba kratší a naopak, při pomalejším bude kresba delší. Válečkem pootáčíme kývavým pohybem . Doporučuji vyzkoušet na pomocnou plochu.

Kopie (2) - fladrovací válečky vzorkovník-page-0

Použití přírodní houby na fládrování: 

Přírodní houba je:   - znovupoužitelná

                               - ekonomická

                               - s dlouhou životností

                               - savá

Tipy pro použití:

Máčejte přírodní houbu tak dlouho ve vodě, až houba dosáhne svoji plnou velikost. Potom ji vyždímejte tak, aby byla ještě trochu vlhká. Houbový efekt se nápadně a jasně projeví s olejovými barvami, zatímco s latexovými barvami dává spíše splývavý, mlhavý „oblačný“ obraz. Chcete-li dosáhnout průhledný, mramoru podobný efekt, použijte nejlépe nátěr na olejové bázi. Nejprve byste měli vlhkou houbu namočit do barvy a na nějakém listu papíru tak dlouho testovat, až budete moci dosáhnout jasně žádaný efekt. Tento postup byste měli opakovat při použití každé nové nátěrové hmoty. Pracujete-li dvoubarevně, dosáhnete nejlepšího efektu, když nanesete nejdříve tmavší barvu.

Při nanášení první barvy dbejte na to, abyste nanášeli obtisky rovnoměrně pokud možno ve větších odstupech od sebe.Když bude tato první vrstva suchá, nanášejte druhou světlejší nátěrovou hmotu v malých odstupech od sebe, abyste vyplnili mezery a částečně přemalovali tmavou barvu. Tato technika propůjčí vznikajícímu obrazu víc hloubky.Možnému opakování obtiskované kresby můžete zabránit tím, že měníte polohu houby v ruce. Během práce by se měla houba často a důkladně vyprat.

Vytírací technika (fládrování, žilkování) – imitace dřev

fladrovaci-valecek-s15cm (2)fladrovaci-valecek-s15cm (4)fladrovaci-valecek-s15cm (5) fladrovaci-valecek-s15cm (1) 

Postup práce:

Podklad se napustí (penetruje), vytmelí, přebrousí, zhotoví se podkladový nátěr. Tento nátěr nemá být lesklý, vybírá se odstín smrku 0100 nebo 0603, světlý dub 0100+0670, tmavý dub 0670. Na tento podklad se nanese houbou rovnými tahy fládrovací barva, klížená pivem nebo dextrinem (lepší je žlutý, protože je pružnější). Za stálého tahu za držadlo a současně s pomocí palce váleček brzdí a zároveň se nechává velmi mírně otáčet. Rovné žilky se vytahují fládrovacími hřebeny různé hustoty nebo kořeny plochého štětce, rozhánějí se fládrovacím kartáčem, jezevčíkem, malířskou štětkou nebo rozhaněčem. Potom se trenkuje (řídký lak) a lakuje. Doporučuje se hliníkový plech o rozměrech asi 1 x 0,4 m pro trénování a nacvičení široké škály možností, které umožňují naše fládrovací válečky s využitím Vaší šikovnosti.Fládrování by se mělo provádět  v chladnějším prostředí, které ulehčuje práci.

 

Tiskací technika (vymývací) – imitace dřev

Fládr vymývací technika

Na připravený podklad (viz. Vytírací technika) se nanese rovnými tahy houbou potřebný tón lasury klížené pivem nebo dextrinem.Plochu rozpracujeme jemným molitanovým válečkem a uhladíme jezevčíkem, nebo rozháněčem. Vzor dřeva se tiskne fládrovacím válečkem s regulovatelnou vidlicí se suchým molitanovým válečkem.

Rozhání se jezevčíkem, nebo rozháníme rozháněčem (viz. fládrovací souprava), dále trenkujeme a lakujeme.

Pomůcky na fládrování

1) Molitanový váleček jemný 

Slouží k vysoušení podkladu a vytvořené figury, aby se neutvořily kaňky, ke zjemnění žilek a k zesvětlení.

2) Molitanový váleček střední 

Používá se na rozhánění lazury do jemna, dále přípravy stejnoměrného podkladu, ke zhotovení mahagonu, k roztupování žilek jasanu a různých mramorů.

3) Chlupatý váleček (bezešvý) 

U fládrování se používá ke zjemnění podkladu, žilek a k lakování.

4) Molitanový váleček hrubý 

Je vhodný pro vytváření různých ok a oček, na lakování mramorů jemně zabarveným lakem (bílý email) docílí se tak nestejně lakovaných ploch a tím i kamených lomů mramorů.

Fládrování: postup práce (na připraveném podkladě)

 váleček č.94 popis č.94

Obr.A

Mramor  váleček č. 94 (obr. A) – rychlé a jednoduché provedení

Lasura: siena pálená , lacca vídeňská (špetku), klížená pivem.

Houbou naneseme lazuru, roztupujeme a nepravidelně kartáčem uhladíme šikmo. Vezmeme regulovatelnou vidlici se suchým molitanovým válečkem (nebo houbovým). Nasadíme fládrovací váleček č. 94 a tiskneme 2 x vzor mramoru. Přes figuru rozeženeme fládrovacím rozháněčem (viz  – sada fládrovacích štětců), nebo jezevčíkem a převálečkujeme chlupatým válečkem, dále trenkujeme (řídký lak), lakujeme.

Upozornění: nepoužívejte laky vodou ředitelné!

obr.b   

Obr.B

Mramor –váleček č. 94 (obr. B) – rychlá a jednoduché provedení

Lasura: 2 díly kaselská hněď, 1 díl umbra pálená, klíženo pivem.

Houbou naneseme lasuru, roztupujeme a tiskneme fládrovacím válečkem  č. 94 s regulovatelnou vidlicí se suchým molitanovým válečkem 2 x svisle , 1 x vodorovně a uhladíme (rozeženeme) místy jezevčíkem, nebo námi prodávaným rozháněčem, dále trenkujeme (řídký lak) a lakujeme. 

obr.c popis č.94-2

Obr.C

Mramor  váleček č. 94 (obr. C) – rychlé a jednoduché provedení

Lasura: 2 díly černé, ½ dílu kaselské hnědi, kliženo pivem.

Houbou naneseme lasuru, roztupujeme a tiskneme válečkem č. 94 s regulovatelnou rukojetí se suchým molitanovým válečkem svisle několikrát přes sebe. Roztupujeme hrubým molitanovým válečkem, dále zjemníme chlupatým válečkem, trenkujeme a lakujeme.

obr.d popis č.94-3

Obr.D

Mramor – spišský travertýn – válečky č. 12 a č. 12 A (obr.D)  - pracnější, ale jednoduché provedení.

Lasura: Kombinace -  siena nepálená, umbra pálená černá, klížená žlutým dextrinem nebo pivem.

Na připravený bílý podklad tiskneme malířskou barvou (šedohnědou) válečky č. 12 a č. 12 A svisle dolů, ale šikmo k sobě, aby se vytvářelo obrácené véčko ve vzoru a lakujeme (ne lak vodou ředitelný). Po zaschnutí laku se nanese houbou siena nepálná a umbra pálená  v nepravidelně širokých pruzích a rozpracuje se hrubým molitanovým válečkem. Nechá se uschnout. Do vody nebo dextrinu se namočí štětec vidličák (viz. fládrovací sada) a nanesou se žíly, které se za mokra rozhánějí kartáčem nebo štětcem rozháněčem (viz.fládrovací sada) na obě strany.  Po zaschnutí lakujeme. Na suchý lak naneseme houbou v pruzích černou lazuru a vysušíme jemným molitanovým válečkem. Po zaschnutí naneseme žíly vidličákem + malovacím štětcem namočeným ve vodě nebo dextrinu. Dále rozháněčem rozháníme do stran a po zaschnutí lakujeme matným lakem s malým množstvím bílého emailu.

 

fládrovací hřeben - kopie