Jak upravit dřevo před natřením

Aby měl nátěr dostatečnou životnost, ochrannou účinnost a pěkný vzhled, musí podklad splňovat následující požadavky:

  • Dřevo pod nátěr musí být zdravé, suché, dobře vyzrálé, stejné kvality, bez suků a pryskyřičných míst.
  • Povrch musí být hladký, rovný, nemastný, bez vyvstalých nebo vytrhaných dřevních vláken.
  • Na povrchu se nesmí vyskytovat nedohoblovaná místa, nedočištěné polodrážky, neodstraněné zásmolky ve dřevě, rozdrásaný povrch.
  • Hrany doporučujeme mírně zbrousit (strhnout) přejetím brusného papíru po hraně
  • Pokud před broušením a natíráním povrchu lepíme dílec dohromady, musíme zamezit zbytku lepidla na povrchu dílce, protože např. při moření nebo lakování se vyskytne skvrna!

 

Odstraňování pryskyřice

 

Pryskyřice obsažená ve dřevě může způsobovat různé závady na nátěrech. Působením tepla zvětšuje svůj objem, vytéká a může pronikat nátěrem. Z těchto důvodů je třeba pryskyřici odstranit buď vyškrabáním, vytavením horkým tělesem, nebo vymýváním např. ředidlem S 6005, nitroředidlem C 6000 apod.                                                                                                   

Broušení dřeva

 

Dřevo před natíráním musí být dobře vybroušené do hladka, aby nátěry měly pěkný vzhled a dostatečnou životnost.

Pokud je dřevo nové, tak po prvním broušení je vhodné povrch předmětu mírně navlhčit vodou nebo 3-5 % roztokem disperzního lepidla, aby se zvedla dřevní vlákna, která byla při předcházejícím broušení přimáčknuta k povrchu dílce. Tato vlákna se pak snáze obrousí a docílí se hladší plochy.

Při dokončování ploch mořením, transparentními laky nebo emaily se pak již vlákna dodatečně nezvedají a nátěr je hladký a čistý. Nános vody, nebo disperzního lepidla musí být tak vydatný, aby všechna dřevní vlákna na povrchu byla stejnoměrně navlhčena. Namočené plochy se nechají schnout alespoň 2 hodiny při teplotě 20 °C a pak se vybrousí do hladké plochy. Pro první broušení se používá brusných papírů č. 60-100, pro druhé č. 120-180 eventuálně jemnějších.

Uvedený postup broušení je třeba dodržet hlavně u ploch, které budou dokončeny bezbarvými nebo transparentně obarvenými nátěry a mají mít dokonalý povrch. U větších ploch např. dřevěných plotů, vrat, chat apod. není možné vzhledem k pracnosti dodržet uvedený postup broušení. Zde postačí dodržet vpředu uvedené zásady přípravy povrchu dřeva a plochy přebrousit brusným papírem č. 80-100.

 

Po vybroušení a odmaštění dřevní plochy použijte nátěr na dřevo...

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit - info@upepanka.cz