Svět lazur a jak se v nich vyznat

 

V dnešní době je na trhu opravdu velké množství lazur od mnoha výrobců. Teď je otázka jakou lazuru si vybrat, že? Proto jsme pro Vás připravili návod na to, jak si vybrat tu správnou, aby sloužila několik let bez toho, aniž by jste to museli za rok přetírat...

Lazura je nátěrová hmota na dřevo, která chrání dřevo před vnějšími vlivy a UV zářením. Některé typy lazur mají v sobě impregnační složky a voskový efekt (vodouředitelná lazura ICLA LW-400). Níže bude uveden příklad konkrétní lazury.

Než ovšem začneme něco natírat lazurou, vždy je nutné použít impregnaci pod vrstvu lazury. Každý výrobce lazur má svojí impregnaci a nedoporučujeme kombinovat výrobky více výrobců! U našich výrobků vždy najdete v kartě „příslušenství“ vhodnou impregnaci pod konkrétní lazuru.

 

 Typy lazur  

Na výběr máme z lazur syntetických a vodou ředitelných. Každá lazura má své výhody a nevýhody. Například vodou ředitelné lazury nedoporučujeme použít na modřínové dřevo. Proč? Modřín je mastné dřevo a mastnota se nemá ráda s vodou. Proto raději syntetickou lazuru. Syntetická lazura při natírání zapáchá, proto doporučujeme důkladně větrat.

 

Silnovrstvá lazura

Silnovrstvá lazura vytvoří na povrchu film. Vzhledově to vypadá velice pěkně, ale využití najde pouze na lepeném dřevě (okna, dveře) nebo na dřevě, které nebude praskat nebo mechanicky pracovat.

Pokud použijete silnovrstvou lazuru na například lavičku, může se stát, že dřevo na lavičce bude pracovat a film popraská a povrch bude zničený.

 

Slabovrstvá lazura

Potřebujete natřít lavičku, plot, pergolu? Tak použijte slabovrstvou lazuru. Ta se vsákne do dřeva a nevytvoří film jako silnovrstvá lazura. Tudíž nepopraská, pokud bude dřevo pracovat! 

 

 

STANDARTNÍ KVALITA LAZUR

Slabovrstvá lazura – syntetická - Chemolux S-Klasik,

Silnovrstvá lazura – syntetická – Chemolux S-Extra

 

Slabovrstvá lazura – vodouředitelná – Impranal

Silnovrstvá lazura – vodouředitelná – Impranal Profi

 

 

PROFI KVALITA LAZUR

Slabovrstvá – vodou ředitelná – ICLA LW400 (obsahuje fungicidní -impregnační látky a má voskový efekt)

Slabovrstvá – syntetická – HERBOL Offenporig pro-decor (obsahuje vysoký UV filtr, vnitřní i vnější použití)

Nevíte si rady? Nevadí! Níže najdete uvedený příklad z praxe.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Potřebuji natřít lavičku. Už to bylo natírané dřevo. Nechci, aby mi to při natírání zapáchalo. Je to smrkové dřevo. Co mi doporučíte?

V tomto případě doporučujeme použít ICLA LW400 – odstín dle Vašeho výběru. Tato barva obsahuje impregnační látky proti škůdcům, tudíž nemusíte použít impregnaci pod lazuru.

Před nátěrem důkladně obrousit podklad, zbavit nečistot a odmastit. Nenatírat na rozpálený podklad! Ani na přímém slunečním svitu!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Chci opravit stará okna. Dříve bylo použito lazury. Chci aby to odolalo UV záření a dlouho vydrželo. Co mi doporučíte?

Na okna lze použít buď silnovrstvou lazuru vodouředitelnou - Impranal Profi (bezbarvá neobsahuje UV filtr!) nebo syntetickou lazuru – Chemolux S-Extra

nebo

profi kvalitní lazuru Herbol – offenporig , která má při více nátěrech lesk jako silnovrstvá lazura a mnohem delší odolnost vůči UV záření.

Pod všechny tyto lazury je nutno použít impregnaci – ochrání Vaše dřevo před zamodráním a škůdci. Před nanesením vrstvy je nutno povrch důkladně obrousit a u některých dřevin také odmastit. Týká se to především borovice, modřínu a také dubu.

Odstíny a bližší informace najdete u konkrétních typů lazur. Stačí kliknout na konkrétní lazuru v našem návodu a budete přesměrování na ni. Doufám, že Vám návod pomůže a usnadní výběr.

 

NENATÍRAT NA PŘÍMÉM SLUNCI, HROZÍ PONIČENÍ NÁTĚRU!

V případě, že si nevíte rady, tak nám můžete kdykoli napsat na email info@upepanka.cz