Jump to content

                         PORADNA 

Nevíte si rady při aplikaci nátěrových hmot nebo úpravou podkladu? Nevíte jakou mechanizaci použít pro Vaši práci? Napište nám do naší poradny a my Vám rádi v co nejbližší době odpovíme. Zajímavé dotazy můžeme i zveřejnit. Těšíme se na Vaše dotazy.

Napište nám

DOTAZY

20.11.2014

Dobrý den

měl bych dotaz. Hledám nějaký pruh laku, nebo něčeho co vyplní spáry 1cm široké a 6cm hluboký, jedná se o staré trámy a budu z nich dělat stůl a chtěl bych zachovat praskliny. Měl by být nezbarvený. Hlavně jde o to vyschnutí v takové hloubce…

Děkuji Hála

Odpověď:

Neexistuje (nebo o ní nevím) varianta nějakého laku v pásku, který by vyplňoval tyto spáry. Jediná snad možná varianta je použití silikon-akrylového tmelu transparentního, který by se dal na toto použít. Je zde ale několik informací:

- nevytvrdne v takové síle najednou, musí se spára vyplňovat postupně (2mm vytvrzují cca 24hodin), naráz nenanášet více jak 3mm tloušťku vrstvy

- nebude transparentní(bezbarvý) po celé hloubce spáry

- je přetíratelný

Otázkou je, zda-li toto řešení nebude spíše na škodu vzhledu toho stolu. Jestli raději nenechat spáry jak jsou, pouze jen zmenšit tímto tmelem hloubku spáry pro případ, že by do té spáry něco zapadlo. To už ale nechám na Vás.

Hodně štěstí.

Patrik Macoun - BARVY-LAKY "U PEPÁNKA"

 

9.5.2014

Dobrý den,mám natřenou kovovou postel kovářskou černou barvou Alkyton (alkyd-uretanový samozákladní nátěr). Mám obavy ze stírání barvy a jejího možného poškození - jaký bych mohl použít krycí lak na tuto barvu? Mohli by jste mi prosím poradit? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Ing. Karel Svajda

Odpověď:

Barva Alkyton je určená na nátěry konstrukcí, jak základní tak i vrchní a má velice dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům i mechanickému zatížení. Navíc kovářská barva má svůj specifický vzhled. Můj názor na toto je určitě nepřelakovávat, protože tímto by jste ztratil právě ten specifický vzhled. Na posteli standardně nedochází k tak velkému mechanickému zatížení, že by mělo dojít k poškození. Tento typ barev se běžně používá na lakování železných madel, plotů, bran a podobně. Na tento materiál také není určený vrchní bezbarvý lak. Pokud by jste na tomto přesto trval, použil bych nějaký lak určený na kov. Tím ale snížíte mechanickou odolnost nátěru.

Patrik Macoun - BARVY LAKY "U PEPÁNKA"

----------------------------------------------------------------------------------------------------

9.2.2014

Dobrý den,prosím poraďte mi jak nejlépe a trvale odstranit plíseň z rámů střešních oken.Zásady montáže střešních oken jsou dodrženy.Větrání místností je také dostačující.Děkuji za odpověď.

Jaromír Nový

Odpověď:

Nedá se z této otázky určit příčinu. Potřeboval bych více informací a ideálně případně i fotku tohoto problému. Předpokládám, že to jsou dřevěná střešní okna. Dům je novostavba nebo starší objekt?

Pokud o tomto takto uvažuji, tak přicházím na toto:

-          V případě, že plíseň vzniká převážně na styku střešního okna se zdí (sádrokartonem), myslím tím v rohu, je s největší pravděpodobností špatně provedená tepelná izolace v okolí špalety okna

-          Pokud se plíseň vyskytuje spíše na ploše rámů, znamená to přítomnost velké vlhkosti v místnosti (převážně v novostavbách), špatně rozvržené topení (nejlépe topení umístit pod okno, v případě podlahového topení neumístit pod střešní okno např.postel-tzn.předmět, který zabraňuje cirkulaci teplého vzduchu na okno) nebo i špatná konstrukce oken (což u nově vyráběných střešních oken renomovanými výrobci vylučuji)

V obou případech, které mě nyní napadli nebo i dalších, je třeba prvotně odstranit příčinu vzniku, které jsem popsal. A zároveň s tím provést likvidaci a prevenci vzniku na plochách. Likvidaci doporučuji provést např. výrobkem Fungispray Super. Jen je důležité použít bezchlórový výrobek, tzn. nebělící výrobek. Ještě pro jistotu, že tento výrobek nepoškodí nátěr na střešních oknech (což by ale neměl, ale nevím jakou povrch.úpravu máte na Vašich oknech), použít Fungispray Super na méně viditelném místě. Poté použít preventivní přípravek např.Fundisan Super zředěný ve vodě a potřít postižené plochy tímto roztokem.

Pokud jsem Vám tímto neodpověděl dostatečně na Váš dotaz, zkuste upřesnit informace.

Patrik Macoun - BARVY LAKY "U PEPÁNKA"